Strona główna

Z Nondanych

Jeśli nie wiesz gdzie jesteś – zawróć. To pomocnicza techniczna wiki Nonsensopedii służąca gromadzeniu różnorakich danych o jej treści. Nic ciekawego, nic śmiesznego. Serio zawróć.

 • To jest wiki techniczna Nonsensopedii – nie ma tu żadnych ciekawych treści, to tylko baza danych.
 • Edytować mogą tylko osoby z uprawnieniami agenta Matrixa lub od bałwanka wzwyż – przykro nam, ale nie mamy czasu i ochoty tego ozetować. Po uprawnienia zwróć się do adminów.
 • Jeśli nie wiesz co robisz – NIE EDYTUJ. Najpierw spytaj się adminów co do czego służy.

Gra

Opisane strony w trybie klasycznym:  100%
 
(3457 / 3457)
Opisane redlinki w trybie klasycznym:  35,3%
   
(680 / 1929)

Pierwszym (i póki co jedynym) projektem Nondanych jest inwentaryzacja Gry. Poniżej zostały spisane z grubsza zasady jak to robić, zapoznaj się z nimi uważnie. Jeśli nie wiesz jak coś zrobić – nie rób, zapytaj najpierw admina.

Póki co inwentaryzujemy tylko tryb klasyczny, czyli wszystkie strony w kategorii Gra, bez podkategorii. Dla każdej z tych stron Gry powinna istnieć na Nondanych odpowiadająca im strona z informacjami utworzona przez bota. Bot automatycznie wypełnia informacje o linkach, transkluzjach i plikach a także sam uzupełnia kategorie. Nie grzeb w stronach opisu z poziomu edytora źródłowego, używaj zawsze formularza. Jeśli widzisz pole źle wypełnione przez bota to zostaw i powiadom o tym Ostrzyciela, niech on to naprawi.

Staraj się przeglądać strony Gry całymi wątkami, tj. staraj się zbadać cały wątek od początku do końca ze wszystkimi odnogami, tak by wiedzieć jakie są zakończenia, rozpoczęcia i inne ważne punkty. Żeby znaleźć strony do zinwentaryzowania możesz po prostu pograć trochę w Grę, albo skorzystać ze spisów zbierających nieopisane strony Gry:

Ale serio, staraj się to robić porządnie i całymi wątkami od A do Z. Tylko w ten sposób unikniemy kompletnego burdelu. A jeśli nie wiesz czym jest wątek, to jest to opisane kawałek poniżej.

Inwentaryzujemy też strony nieistniejące, czyli redlinki. Każdy redlink ma swoją stronę w Nondanych. Jeśli link prowadzący do takiej nieistniejącej strony mówi coś o tym, co się będzie dalej działo (np. jaki wątek będzie kontynuowany, jakie pojawią się motywy), to należy takie informacje wpisać na stronie redlinka w Nondanych. Jeśli do jednej nieistniejącej strony prowadzą dwa zupełnie różne linki, które nie są ze sobą jakkolwiek związane, to należy je poprawić na Nonsie tak, żeby prowadziły w dwa różne miejsca.

Praca z Nondanymi

Żeby sobie nieco ułatwić pracę z Nondanymi, włącz sobie na nonsa.pl gadżet Edytuj w Nondanych, znajdziesz go w ustawieniach, w sekcji mikrogadżety. Doda ci on dodatkową zakładkę na górze strony – Edytuj w Nondanych, która magicznie odeśle cię do właściwego formularza w ND. Dodatkowo w nagłówku każdej strony Gry zobaczysz button, którego kolor poinformuje cię o tym, czy dana strona jest już opisana w Nondanych (konkretnie czy posiada uzupełniony atrybut Typy strony Gry). Podobnie z wszystkimi linkami do innych stron Gry, które będą miały zieloną poświatę jeśli są opisane, a czerwoną, jeśli nie są.

Bardzo przydatnym bajerem w ND jest tryb przeglądu właściwości. Na dowolnej stronie opisu Gry w pasku po lewej znajdziesz na końcu link Przeglądaj właściwości. Odeśle cię on do trybu interaktywnego przeglądania atrybutów, pobaw się, bardzo fajna rzecz.

Jak wypełniać pola formularza?

 • Typy stron to meta-oznaczenie nieodnoszące się zbytnio do treści strony. Większość stron oznaczymy jako zwykła strona – oprócz stron kończących Grę (śmierć, wygrana, itp.) oraz rozpoczynających wątki. To powinno być wypełnione dla każdej strony.
 • Wątki – mianem tym określamy wydarzenia ciągnące się przez kilka stron (np. pobyt na bezludnej wyspie). Starajmy się zbytnio ich nie rozdrabniać bez potrzeby. To powinno być wypełnione dla każdej strony.
 • Motywy to „tagi”, a za ich pomocą zaznaczamy postacie, przedmioty i sytuacje. Dzięki temu znajdziemy wszystkie strony, w których np. ktoś korzysta z telefonu. Tego nie musisz wypełniać dla każdej strony, ale staraj się coś dobrać – nawet w sytuacji, w której dany przedmiot pojawia się jedynie jako opcja. Drzewo motywów znajdziesz tutaj. Metatagi zaczynają się gwiazdką, np. dane:Motyw:* Strony pisane niezrozumiale. Jeśli dane zjawisko/przedmiot ma kilka synonimów z równą szansą użycia, wypisz wszystkie, rozdzielając je spacją, np. dane:Motyw:Menel żul kloszard – dzięki temu podpowiedzi będą reagowały na wszystkie słowa.
 • Moc konwergencji to możliwość zalinkowania do danej strony z zupełnie innego wątku. Wątek, który nie wymaga konkretnych wydarzeń przed nim ma dużą moc konwergencji, zaś strona odwołująca się do sytuacji opisanej wcześniej – małą. To powinno być wypełnione dla każdej strony.
 • Znaczniki moderacji – zaznaczamy śmiało, jeśli stronie czegoś brakuje. Strona potrzebuje ogólnej redakcji? Zawiera długi opis, który należałoby uśmiesznić? Wyglądałaby lepiej z grafiką lub większą ilością opcji? Zaznacz – ktoś kiedyś się tym zajmie (miejmy nadzieję).
 • Opis – luźne uwagi i zastrzeżenia. Można tutaj doprecyzować, co nam się nie podoba lub co konkretnie należałoby poprawić.

A jak nie ma takiego motywu/wątku/typu jaki jest mi potrzebny?

Utwórz go! Poniżej masz zbiór linków do formularzy służących do tworzenia i edytowania istniejących motywów, wątków i typów. Upewnij się tylko dwa razy, że faktycznie nie ma tego, czego potrzebujesz i że wiesz co robisz. Warto też odnosić tagi do siebie, np. ślusarz jako podmotyw od człowiek – działa to jak drzewo kategorii.

Jak robić to systematycznie?

 1. Rozeznaj się w tagach, aby wiedzieć, jakich tagów szukać lub jakie tworzyć.
 2. Przed rozpoczęciem uzupełniania rozeznaj się w całym wątku. Może się okazać, że wątek ma raptem dwie strony i lepiej nie tworzyć na tę potrzebę nowego, albo odwrotnie, że warto utworzyć podwątek.
 3. Nie idź za daleko za jednym razem. Zawróć tam, gdzie wątek ulega zmianie i postaraj się opisać wszystkie strony w obrębie danego wątku, zanim pójdziesz dalej.
 4. Jest taka opcja, jak (brak wątku). Można to dawać stronom przejściowym, niedającym się zakwalifikować do żadnego z sąsiadujących wątków. Warto jednak sprawdzić linkujące, bo być może dana strona jest logiczną kontynuacją w innej nitce.
 5. Analogicznie do powyższego – jest motyw pod tytułem wybór, który powinien zrzeszać strony rozgałęziające się na różne wątki.
 6. Strony, których jedynym następstwem jest śmierć, oznaczamy jako strony śmierci. Warto zastanowić się, czy strona nie wyglądałaby lepiej z transkluzją strony 86 – zaznaczamy to w opisie.
 7. Wraz z wątkiem warto zrobić odpowiadający mu motyw. Podpowiedź dla lepszego workflow: można wpisywać tagi nieistniejące, a następnie klikać redlinki i tworzyć je w ten sposób.
 8. Motywy wstawiamy hojnie – warto przeglądnąć wcześniej ich listę, aby ich nie dublować.
 9. Moc konwergencji starajmy się oznaczać obiektywnie – według opisu, a nie wartości liczbowej. Ocena 5 powinna gwarantować, że stronę naprawdę da się upchnąć niemal wszędzie. Warto też zaznaczać w opisie, że np. wycofanie pewnego fragmentu opisu może tę ocenę podnieść.
 10. Doszedłszy do opisanej już strony upewnij się, że ma przypisany wątek. Warto przeglądnąć wychodzące od niej linki, bo te mogą już nie być opisane.
 11. Staramy się nie marnować sił i nie rozpraszać się, toteż działamy wedle zasady poprawki zostawmy moderatorom, ale:
  1. Jeśli link nie ma sensu (np. kiedyś był redlinkiem, a ktoś tę stronę napisał z myślą o innym wątku), zamień na dowolny redlink – dzięki naszej pracy być może znajdziemy odpowiednią stronę.
  2. Jeśli znasz konkretną stronę, do której by można przekierować – zrób to od razu. Widzisz jakikolwiek problem, któremu potrafisz zaradzić – napraw. Masz super pomysł, jak poprawić/uśmiesznić stronę – śmiało. Impulsy kreatywności bywają jednorazowe i niepowtarzalne.

Dublujące się wątki

Jeśli mamy dwa wątki o podobnym temacie, ale niezazębiające się, można nazwać je np. Tarzan (A) i Tarzan (B). Robimy to również w sytuacji, w której wątki ostatecznie się łączą – unikamy sytuacji, w której wątek ma dwie strony początkowe. Chodzi o to, że wątek A może zawierać specyficzny element.